Składniki:
- ryż do sushi ( jeśli nie mamy, możemy wykorzystać inny ryż o małych ziarnach)
- krewetki tygrysie
- surowa świeża ryba ( ja użyłem łososia i tuńczyka i)
- sos sojowy – najlepiej Kikkoman
- wasabi
- marynowany imbir
- wodorosty nori
- i wedle uznania – japońska rzepa, paluszki krabowe i co tam jeszcze można wymyslić
- Ryż do sushi:
- ryż do sushi ( jeśli nie mamy, możemy wykorzystać inny ryż o małych ziarnach)
- ocet ryżowy
- cukier i sól
- sos sojowy (polecam kikkoman )
- Sos do ryżu.
- Na 500 g ryżu potrzebujemy 7 łyżek octu ryżowego, 4 łyżki cukru, szczyptę soli), składniki mieszamy ze sobą i lekko podgrzewamy mieszając aż cukier się rozpuści.
Ryż to podstawa
Ryż płuczemy zimną wodą ciągle mieszając, tak długo aż woda będzie przejrzysta. Po płukaniu ryż zostawiamy w zimnej wodzie na 30 min. Płuczemy jeszcze raz, mierzymy ryż szklanką, przekładamy do garnka i zalewamy wodą w proporcji mniej więcej 1:1.2 (ryż:woda). Gotujemy pod przykryciem na małym ogniu około 15 minut często mieszając. Ugotowany ryż zostawiamy na 15 minut w garnku pod przykryciem, później przekładamy do miski, dodajemy sos i zostawiamy do ostygnięcia. Sushi – potrawa japońska złożona z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym oraz najróżniejszych dodatków w postaci, przeważnie surowych: owoców morza, wodorostów nori, kawałków ryb, warzyw, grzybów, jajek. Sushi dzieli się na różne rodzaje, ja podam przepis na: Sashimi – sposób serwowania surowych ryb i owoców morza, krojonych najczęściej w kostkę lub płatki. Sashimi – rybę tniemy na paski i tyle
Sushi maki – powstają w wyniku ułożenia ryżu oraz ryby (często także ogórka) na płacie wodorostu nori oraz zwinięciu wodorostu razem ze składnikami. Do zawijania używa się często bambusowej maty – w ten sposób powstaje rulon, który kroi się następnie na mniejsze kawałki, przy czym ich długość powinna być mniejsza od średnicy.
Sushi maki.
Płat wodorostów nori kładziemy na macie do zawijania błyszczącą stroną do maty, nakładamy ryż na około 2/3 powierzchni wodorostu na wysokość około 1 cm.
Sushi nigiri – sushi formowane w dłoni – jest to najpopularniejsza obok sushi maki postać tej potrawy. Ryż formuje się w owalne paluszki, a następnie kładzie się na nie jednego rodzaju rybę lub owoc morza.
Z ryżu formujemy wałek, smarujemy wasabi i na wierzch dajemy płat surowej ryby lub np. krewetkę.
Jejku!
Kuszące tak bardzo,że chyba skoczę na sushi.
Super sprawa, napewno bede tu zaglądał, czasem brak mi pomysłów co ugotować ,widze orginalne pomysły !
Zapraszam do siebie na
http://dziennikrozwoju.blogspot.com/
Pięknie przyrządzone, opisane i podane. Naprawdę podziwiam i z pewnością skorzystam z Twojego instruktażu, bo sushi jeszcze nie robiłam, a bardzo lubię! 😉 Pozdrawiam.
Tyle sushi, że aż żołądek boli z przejedzenia. Uwielbiam sushi, więc jak dla mnie super i bomba 🙂