Zamiast podanej niżej garści mieszanki warzywnej, można po prostu wedle własnego upodobania dodać np. jedną pokrojoną w paseczki marchewkę. Ja mam mieszankę jarzyn zamrożoną i kiedy tylko trzeba, a nie ma na stanie świeżych warzyw, jest jak znalazł. Mieszankę ową przygotował Mąż, kupił kilka marchewek, kilka korzeni pietruszki, korzeń selera, chyba ze dwa pory, wszystko poszatkował w malakserze, rozłożył równomiernie na płaskiej formie do pieczenia i włożył do zamrażalnika, po czym, kiedy wszytko się zamroziło, wrzuciliśmy mieszankę do wora i tak sobie tam mieszka, czekając na spożytkowanie. Bardzo ważne jest, aby nie wrzucać od razu warzyw w worze do zamrażalnika, bo się wszytko zlepia i później trzeba rozwalać jedną wielką grudę zamarzniętych warzyw.
- 7 łyżek sake (lub wódki rozcieńczonej w stosunku 2:1)
- 7 łyżek sosu sojowego
- 7 łyżek mirinu (lub białego wytrawnego wina
- 1 łyżka cukru pudru
W rondelku wymieszać wszystkie składniki i zagotować.
Wiele osób pytało mnie, gdzie można kupić pastę imbirową, która świetnie zastępuje świeży imbir i jest zawsze pod ręką (najlepiej trzymać w lodówce), więc odpowiadam: do kupienia w selgrosie lub w dużych halach tesco, jest też pasta z liści kolendry i trawy cytrynowej. Kosztuje to chyba jakieś góra 8 zł, słoiczki niby malutkie, ale wystarczają na długo.
Kurczak teriyaki
Składniki dla 4 – 5 osób:
- 30 dag piersi z kurczaka z kością
- 2 garści gotowanej mieszanki warzywnej startej na tarce (por, seler, pietruszka, marchew)
- drobno posiekana duża cebula
- 3 ząbki czosnku drobno posiekane
- 2 łyżeczki pasty imbirowej
- 3 łyżki sosu teryiaki
- 2 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżki mirinu
- 1 łyżka oleju sezamowego
- 2 łyżki ziaren sezamu
- 1 łyżeczka chilli
- 1 posiekane w paseczki jabłko
Do gara wrzucić piersi razem z kością, cebulę, czosnek, sos teriyaki, zalać wodą, doprowadzić do wrzenia i gotować 20 min.Po tym czasie wyjąć kurczaka, usunąć kość i pokroić na długie wąskie paski. W woku rozgrzać obydwa rodzaje oleju, wrzucić sezam, pastę imbirową, chilli i smażyć 2 min. (uważać, żeby sezam się nie przypalił!), dodać mięso, warzywa, sos sojowy, wymieszać i chwilę gotować. Pozostawić 30 min po przykryciem w woku. Kurczaka wyłożyć na talerze, skropić sosem teriyaki i podawać z jabłkiem, które podkreśli słodko – słony smak potrawy. Bardzo dobrze tak przyrządzony kurczak komponuje się z ryżem z warzywami. Gotowe!
*A. Wieczorek, Kuchnia japońska, Wrocław 2002.
Zdecydowanie moje klimaty, uwielbiam sos teriyaki, wersji z cukrem pudrem jeszcze nie probowalam, ale na pewno kiedys to zrobie 🙂 Japonska kuchnia jest jedna z moich ulubionych.
Ja znam tylko ten z cukrem pudrem, pewnie, jak poszukam znajdę u Ciebie na blogu ten, który Ty robisz?
Wlasnie zrobilam sobie 5 porcji na lunch w pracy. Pachnie niesamowicie i smakuje rowniez. Ja zrobilam z cashew nuts i „traffic lights” paprykami 🙂 Dziekuje za przepis
Super, polecam się na przyszłość:)