Ciasto na pierogi

Ciasto na pierogi
Zdążyliście się już Kochani zorientować, że jakiekolwiek czynności dotyczące wyrabiania ciasta są u mnie na linii wroga i kiedy tylko mogę unikam, tudzież ułatwiam sobie tę okropną czynność. Jednakże to ciasto na pierogi jest cudowne, szybkie i zawsze pierogi są miękkie. ciasto sprawdza się nawet, kiedy malakser wysiądzie – bardzo dobrze wyrabia się je ręcznie. Jeśli nie macie mieszadła do malaksera można to zrobić zwykłym nożem, którym siekacie w malakserze produkty, tylko trzeba później ciasto posklejać:)

Przepis pochodzi z książki E. Aszkiewicz, „Kuchnia polska”, wyd. Publicat.

Ciasto na pierogi

Składniki ( z jednej porcji ciasta wychodzi ok. 20 – 30 pierogów)

  • 2,5 szklanki mąki z lekkim „czubem”
  • 1 jajko
  • pół szklanki ciepłej wody
  • 2 łyżki oliwy
  • szczypta soli
  • mąka do posypania stolnicy
Składniki ciasta wrzucić do malaksera, włączyć na wysokie obroty. Po 2 min. wyjąć. Gotowe ciasto wyłożyć na posypaną mąką stolnicę, podzielić na 3 części – jedną przeznaczmy do rozwałkowania od razu, pozostałe 2 części przykryć miseczką, żeby nie obeschły.
Z rozwałkowanego ciasta wykrawać krążki – ja wykrawałam półlitrową szklanką do piwa. Krążki nadziewać farszem – ja robię to ręcznie, tak, jak mnie babcia uczyła – krążek w zagłębienie lekko zgiętej dłoni i na to nakładam łyżeczkę farszu, po czym palcami oproszonymi mąką – kleję. Technika, jeszcze do dopracowania, bo pierogi wychodzą płaskie. Tak przygotowane pierogi odkładać na czystą ściereczkę.
Kiedy wszystkie pierogi będą już zrobione, zagotować cały gar osolonej wody.
Na gotującą się wodę wrzucać partiami pierogi, delikatnie zamieszać i od momentu, gdy wypłyną gotować 5-6 min (czas gotowania zależy od wielkości pierogów.
Ciasto na pierogi
Podsumowanie
recipe image
Nazwa dania
Ciasto na pierogi
Opublikowany
Czas przygotowania
Czas gotowania
Całkowity czas
Ocena
3.51star1star1star1stargray Based on 3 Review(s)

4 thoughts on “Ciasto na pierogi

  1. Jakoś mi się nigdy nie chce wyciągać malaksera specjalnie na pierogi…szybciej mi idzie wyrabianie po francusku…”Łapą” …;) ale oliwy nigdy do ciasta na ruskie nie dokładałam…najwyżej troszeczkę masła 🙂 ale to też tylko do owocowych 🙂 reszta to na oko 😉 spróbuję Twojej wersji kiedyś 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *