Domowy majonez
Mimo tego, że na rynku mamy mnóstwo marek majonezów, od czasu do czasu warto zrobić go sobie w domu, smak i kolor zupełnie inny. Mnie domowy majonez kojarzy się z uroczystościami w domu rodzinnym, kiedy to dawno temu, jak jeszcze nie było takiego wyboru majonezów w sklepach, mama (aczkolwiek niechętnie) robiła domowy majonez do sałatki jarzynowej lub do jajek w majonezie.
Wydawać by się mogło, że zrobienie majonezu to super prosta sprawa – ot jajka,olej i gotowe. A tymczasem okazuje się, że trzeba mu poświęcić dużo uwagi i traktować niezwykle delikatnie, inaczej strzeli focha i się zwarzy i całą zabawę trzeba zaczynać od początku. Dlatego też przed przystąpieniem do kręcenia domowego majonezu należy zaopatrzyć się w zapas jajek i oleju. Jeśli Wam wyjdzie za pierwszym razem, to potem nic tylko jajka w majonezie od razu zrobić i zapomnieć o kupowaniu przez jakiś czas oleju. Ja do swojego majonezu wybrałam olej rzepakowy nierafinowany i niefiltrowany, który odpowiada mi pod względem smakowym, poza tym ma piękny złoty kolor, ale można spokojnie użyć najzwyklejszego oleju rzepakowego. Majonez najlepiej kręcić robotem planetarnym, ale malakser, blender, czy wreszcie najprostszy mikser też się nada. Oczywiście można też ręcznie 🙂
- wszystkie składniki muszą mieć tę samą temperaturę,
- żółtka muszą być bardzo dobrze oddzielone od białek
- na początku olej trzeba dodawać naprawdę po kropelce, nie ma co się śpieszyć i wlać od razu większą ilość, bo się zwarzy i trzeba będzie zaczynać od nowa; tak, że w przypadku majonezu naprawdę jest wskazana cierpliwość.
Składniki:
- 3 żółtka
- 320 ml oleju rzepakowy
- musztarda Dijon
- sok z połowy cytryny
- sól
Żółtka rozbełtać na niskich obrotach, dodać dosłownie kilka kropel oleju i mieszać na najwyższych obrotach, jak olej ładnie się wymiesza żółtkami, dolewamy kolejne kilka kropel i znów, jak się wszystko wymiesza, dolewamy tym razem po łyżce i tak cały czas zwiększamy ilość dolewanego oleju, aż do jego wyczerpania. Nie można wlać np. pół szklanki na raz i to jeszcze chlustem. Wlewamy powoli, delikatnym strumieniem i patrzymy na konsystencję majonezu, jak się olej nie rozwarstwia, wlewamy znów trochę. Nie można mieszać za długo bo zgęstnieje za bardzo i będzie konsystencją przypominać bardziej masło niż majonez 🙂 Na końcu dodać sok z cytryny, wymieszać na najmniejszych obrotach, doprawić solą i musztardą i znów na najmniejszych obrotach wymieszać. Gotowe!
Podsumowanie
Nazwa dania
Domowy majonez
Opublikowany
Czas przygotowania
Czas gotowania
Całkowity czas
też robię w domu majonez dokładnie w takim sam sposób jak Ty:) jest dużo zdrowszy niż kupny:)