Domowa kiełbasa drobiowa
Kolejny przepis, który jest wynikiem poszukiwania lżejszych zamienników. Poza tym, dużą zaletę nie tylko tej kiełbasy, ale wszystkich produktów domowych, jest to, ze wiemy, co jest w środku 🙂
W sklepach jest dostępna kiełbasa drobiowa, która niestety jest dosyć tłusta, a jeśli tak jak nam zależny Wam na dobrym i niskokalorycznym jedzeniu, to warto, jeśli macie odpowiedni sprzęt zrobić kiełbasę w domu. Nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Należy pamiętać o paru zasadach: maszynka do napełniania jelit musi być włączona na niskie obroty, należy kontrolować stopień i prędkość wypełniania, nie pozwolić kiełbasie zwisać samowolnie z maszynki, tylko podtrzymywać ją rękoma, żeby się nie „rozkręcała”. I na koniec, należy pamiętać w którą stronę skręcamy poszczególne kiełbaski.
Dodaliśmy schabu, aby chociaż trochę tłuszczu było 🙂
Składniki:
- 250 g mięsa z udek z kurczaka (podana waga jest bez kości)
- 1 kg piersi z kurczaka
- 400 g schabu
- 150 ml wody o temperaturze pokojowej
- 35 soli peklującej
- 3 łyżeczki białej gorczycy
- 3 ząbki czosnku
- 3 g pieprzu
- jelita naturalne*
*Można kupić w sklepach mięsnych, ponoć w TESCO też są 🙂
Mięso z udek, pierś i schab zmiel na dużych oczkach maszynki. Czosnek obierz i drobno posiekaj lub zmiażdż w prasce do czosnku. Do zmielonego mięsa dodaj sól peklującą, pieprz i czosnek, wymieszaj, dodaj wodę i znów wymieszaj, odstaw na minimum godzinę , a najlepiej na 24 h. Po tym czasie jelita namocz w wodzie, załóż na końcówkę maszyny do napełniania i powoli napełniaj jelita mięsem, pamiętając, że raz zakręcamy kiełbasę w prawo, a raz w lewo. Długość kiełbasek to już Twój wybór.
Wodę w dużym garnku (5 l) zagrzej do temperatury 72-75 stopni i parz kiełbasę przez 30 min. NIE DOPROWADZAJ DO WRZENIA!!!! Po ostudzeniu kiełbasa jest gotowa.
Bede robic tylko prosze powiedziec ile kielbasek wychodzi z tego przepisu?tyle co na zdjeciu?A po parzeniu od razu wyjac z wody?
Witam.Prosze powiedziec czy z tej porcji miesa wyjdzie tyle kielbasek co na zdjeciu?A po parzeniu wyjmujemy z wody czy studzimy w wodzie?
Witam,
z przepisu wychodzi tyle kiełbasek co na zdjęciu, po parzeniu wyjąć z wody (kiedyś zostawiłem w wodzie to cała sól wyszła do wody 🙂 pozdrawiam i smacznego Michał.
No rewelacja.Dzis zrobilismy i probowalismy.Zwarta i wcale nie sucha.Super przepis.Zdrowych Swiat zyczymy
na zdjęciu widac ziarna gorczycy w kiełbasce a gorczycy nie ma w przepisie
Witam,
Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję ale nie zauważyłem komentarza, przegapiłem gorczycę przy przepisywaniu przepisu z notatek, już to poprawiłem.
Pozdrawiam
Można kiełbasę zapakować w sloiki?