Cagliari – wrota południowej Sardynii

Cagliari – wrota południowej Sardynii, pod takim tytułem odbyło się w ostatni poniedziałek 23-go listopada w Pałacu Bonerowskim w Krakowie, spotkanie promujące miasto Cagliari, na które zostaliśmy zaproszeni przez Włoską Izbę Przemysłowo – Handlową. Po pierwszej części spotkania, podczas której zaprezentowano krótkie filmy obrazujące piękno miasta i jego okolic stwierdziliśmy, że musimy uwzględnić kiedyś Sardynię i miasto Cagliari w swoich planach wakacyjnych. Miejmy nadzieję, że uda się to już w przyszłym roku, tym bardziej, że Kraków i Cagliari mają bezpośrednie połączenie lotnicze. Okolice tamtejsze są przepiękne, ale nas bardziej urzekli tamtejsi ludzie, których mieliśmy okazję poznać na spotkaniu. A w szczególności w 100 % zakochany w swoim mieście i tętniący niesamowicie pozytywną energią pianista Romeo Scaccia, który z każdym granym kawałkiem, po prostu stawał się muzyką, a jak się okazało później jest bardzo sympatycznym człowiekiem. I naprawdę ma ogromny talent, poparty niesamowitą pasją do muzyki.

Sardynia to wyspa z antycznymi tradycjami, wspaniałymi morskimi kolorami i zapachami, któreotaczają białe, piaszczyste plaże – niepowtarzalne w całym basenie Morza Śródziemnego.

Sardynia w znacznej części górzysta, oferuje odwiedzającym naturalne i nieskażone środowisko oraz imponującą linię brzegową (2 tysiące kilometrów), na której znajdują się białe, piaszczyste plaże z turkusową wodą. Wyspa do dziś zachowała swój dziewiczy charakter, o czym świadczą miejsca niezmącone obecnością człowieka. Tysiącletnia tradycja wyspy jest żywa i niezwykle bogata, a ślady wielu starożytnych cywilizacji, odnajdujemy nie tylko w historycznych budowlach, ale także w licznych wydarzeniach folklorystycznych, które odbywają się przez cały rok.

Dziedzictwo archeologiczne Sardynii oferuje turystom wiele miejsc ze śladami przeszłości oraz unikatowych zabytków, np. zespoły wież Nuragi rozsianych po całej wyspie, wybitne przykłady dawnej kultury od XV do VI wieku p.n.e.

Sardynia to także idealne miejsce do podróży kulinarnych. Od północy na południe skosztować można potraw i win, których smaki i aromaty pozostaną na długo w naszej pamięci i przypominać nam będą niezwykłą historię tego miejsca. Gościnni i życzliwi mieszkańcy dodatkowo podkreślają wielopokoleniową tradycję i unikatowość wyspy.

Coraz więcej Polaków wybiera Sardynię. Sardynia w 2015 r. uplasowała się wśród najbardziej konkurencyjnych miejsc turystycznych w basenie Morza Śródziemnego i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Odsetek zagranicznych przyjazdów wzrósł o 6,77% w porównaniu do roku 2014. W przypadku polskiego rynku odnotowano prawdziwy boom – odsetek przyjazdów wzrósł o 23,80% w porównaniu do roku 2014. Liczba podróżnych pomiędzy Sardynią a Polską wzrosła również dzięki bezpośredniemu połączeniu lotniczemu miedzy Krakowem i Cagliari.

DSC_0005 DSC_0016 DSC_0027

Ale Sardynia i Cagliari to nie tylko piękne krajobrazy i cudowna muzyka, to także dobre, proste jedzenie. Poczęstunek skomponował i przyrządził dla nas sam chef Marco Ghia, który z pasją właściwą Włochom opowiedział nam o potrawach, które będą serwowane. Najbardziej zaskoczył nas niespotykany w Polsce makaron malloreddus, który mieszkańcom Sardynii kojarzy się brzuszkami cielaczków 🙂 🙂 🙂  Zaserwowano nam oczywiście tradycyjne menu z Sardynii:

DSC_0045 DSC_0074 DSC_0063

Przystawki:

Przepyszna sucha kiełbasa z Campiodano

Oliwki z Parteolii

Makarony:

Makaron malloreddus przygotowany według  tradycyjnego przepisu z Campiodano

Fregola – gatunek regionalnego makaronu z Sardynii – z szafranem

Dodatki z jarzyn:

Karczochy i ziemniaki z czosnkiem i pietruszką

Sardyńska kompozycja warzyw

Sery:

Zestaw serów pecorino o różnej dojrzałości (świeży, średni i dojrzały) podany z fenomenalnymi miodami z Sarrabus

Desery

Mix tradycyjnych deserów z Sardynii  pan’e saba, amaretti, candelaus

Wina:

Monica, Nuragus, Moscato z Cagliari

DSC_0065 DSC_0040 DSC_0047

Słowem, udany, pełen włoskiej radości życia wieczór, skoncentrowany wokół jedzenia i wina. Iście po włosku 🙂

Jeśli nie macie jeszcze planów wakacyjnych to sprawdźcie koniecznie Cagliari, my poważnie się nad tym pięknym miastem zastanawiamy 🙂

Cagliari - wrota południowej Sardynii

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Cagliari – wrota południowej Sardynii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.